Blog

Yetersiz havalandırma riskinin değerlendirilmesi

Yeterli temiz hava sağlama yasal görevinizin bir parçası olarak, işyeri risk değerlendirmeniz yetersiz havalandırılan çalışma alanlarını belirlemelidir:

  • doğal havalandırmanın (pencere, kapı veya havalandırma açıklığı) veya mekanik havalandırmanın (dışarıdan hava getiren fanlar veya kanallar) olmadığı alanları arayın.
  • havasız veya kötü kokan alanları belirleyin
  • yetersiz havalandırmayı belirlemek için bir CO2 monitörü kullanmayı düşünün
  • İş yerinizdeki alanları listelemek veya alanların nasıl havalandırıldığını kaydetmek için kat planlarını kullanmak yardımcı olabilir. Soyunma odalarını ve kantinler gibi molalar için kullanılan alanları dahil etmeyi unutmayın.

Ne zaman harekete geçileceğini anlamak
havalandırma oranı;
Havalandırma oranı, belirli bir süre boyunca bir odaya sağlanan hava hacmini ifade eder. Yeterli genel havalandırma için ne gerekli olduğu, kişi başına düşen taban alanı miktarı ve iş aktivitesi gibi çeşitli faktörlere bağlı olacaktır.

HSE’nin Onaylı Uygulama Kuralları ve rehberliği, ‘Temiz hava besleme hızı normalde kişi başına saniyede 5 ila 8 litrenin altına düşmemelidir’ diyor. Bazı bina kılavuzlarında çoğu ticari bina için uygun bir değer olarak kişi başına saniyede 10 litre değer önerilir.

Rüzgarlı atölyeler gibi bazı işyerlerinde yeterli hava olduğu açıktır. Diğer, daha kapalı ortamlarda, özellikle doğal havalandırma için bir alandaki havanın akış hızını tahmin etmek zor olabilir, ancak bir sorununuz olabileceğini düşündüğünüzde bunu yapmanın yararlı bir yolu CO2 monitörlerini kullanmaktır .

Karmaşık havalandırma sistemleri
İş yerinizde, örneğin birden fazla kat olması nedeniyle karmaşık bir havalandırma sistemi varsa/gerektiriyorsa, Chartered Institution of Building Services Engineers (CIBSE)’den daha ayrıntılı rehberlik edinilebilir.

İş yeriniz için en iyi sistem hakkında uzman tavsiyesi sağlamak için bir havalandırma mühendisine ihtiyacınız olabilir.

Masa veya tavan vantilatörleri
Yetersiz havalandırılmış alanlarda yalnızca masa veya tavan vantilatörlerine güvenmemelisiniz. Temiz havayı iyileştirmeyecekler.

Yerel egzost havalandırması
Toz veya kaynak dumanı gibi işyeri tehlikelerinden kaynaklanan riskleri kontrol etmek için yerel egzoz havalandırmasını (LEV) kullanabilirsiniz. Bir LEV sistemi dışarıdaki havayı tahliye ederse, bölgedeki genel havalandırmayı da iyileştirecektir.

İşçilerinizle konuşun!
Çalışanlarınızla konuşmak, riski değerlendirmenize ve ventilasyonu iyileştirmek için etkili önlemler almanıza yardımcı olacaktır.

Onlara sorulacak sorular;
İşyerimize temiz havayı (havalandırma) nasıl getiririz?
Tamamen veya kısmen açabileceğiniz pencereler, kapılar ve havalandırmalardan doğal havalandırmayı düşünün.
Mekanik havalandırma kullanıyorsak doğru ayarlanmış mı ve bakımını yapıyor muyuz?
Havalandırmayı nasıl iyileştirebiliriz?
Havasız veya kötü kokan alanları düşünün – pencereleri, havalandırmaları ve kapıları açın (yangın kapıları değil)
Devridaim sistemlerimiz varsa, biraz temiz hava getiriyor muyuz?
İşyerindeki sıcaklıkların seviyesi ve etkisi?
Risk değerlendirmenizin sonucunu ve belirlenen önlemleri tartışmak, işyerinde havalandırmayı iyileştirmede rollerini nasıl oynayabileceklerini anlamalarına da yardımcı olacaktır.

Eylül 13, 2022 , , , , ,
Yaklaşık info_016s2ugf