Blog

İşyerindeki Enfeksiyonlar Hakkında

İşyerindeki enfeksiyonlar, bakteriler, mantarlar, virüsler, iç parazitler ve prionlar olarak bilinen diğer bulaşıcı proteinler gibi zararlı mikroorganizmalara maruz kalmanın yarattığı enfeksiyonlardır. Bunlara sağlık ve güvenlik mevzuatında ‘biyolojik ajanlar’ denir. Mikroorganizma bulaşarak, mikroorganizmanın ürettiği toksinlere maruz kalarak veya ürettiği mikroorganizma veya maddelere karşı alerjik reaksiyon göstererek mikroorganizmalardan zarar görebilirsiniz.

Mikroorganizmalar doğal ortamda hemen hemen her yerde bulunur. Bunlar çoğu insan için zararsızdır ve birçok önemli işi yapar. İlaç yapmak için kullanılırlar. Petrol sızıntılarından petrolü parçalayabilirler. Soluduğumuz oksijenin yaklaşık yarısını onlar oluşturur. Ancak bazı mikroorganizmalar enfeksiyon, alerji veya toksik olarak zarar verebilir.

Örneğin bir mikrobiyoloji laboratuvarında kasıtlı olarak onlarla çalıştığınız için iş yerinde mikroorganizmalarla temasa geçebilirsiniz . Ancak yaptığınız işin sonucunda, örneğin bir çiftçi olarak veya bir sağlık çalışanı olarak maruz kalma olasılığınız daha yüksektir, yani maruz kalma işin amacına bağlıdır.

2002’de 2000’den fazla yeni mesleki olarak edinilmiş enfeksiyon vakası rapor edilmiş olup, bu bir önceki yılın rakamına göre bir artıştır. En sık görülen enfeksiyon türü ishal hastalığıydı ve enfeksiyon vakalarının çoğu sağlık çalışanlarında rapor edildi.

Mikroorganizmalarla kasıtlı olarak çalışmanın (örneğin mikrobiyoloji laboratuvarları ve araştırma tesisleri) veya nispeten yüksek mesleki maruziyet olasılığının (örneğin hastaneler ve bakım evleri) olduğu çoğu işyerinde HSE düzenleyici kurumdur. Ancak, maruz kalma olasılığının işin amacına bağlı olduğu bazı durumlarda (yukarıya bakın) düzenleyici kurum yerel otorite olabilir. Güvenliğin düzenlenmesinin yerel makamların sorumluluğunda olduğu bu tür işyerlerine örnek olarak deri piercing ve dövme salonları (kan yoluyla bulaşan virüslerin bulaşma riskinin olabileceği) ve büyük ofis blokları (soğutma kulelerinin kaynak olabileceği yerler) verilebilir.

Tüm bunlardan hareketle bulunduğumuz ortamlarda bulunan zararlı mikroorganizmalar, bakteriler veya virüslerden korunabilmek amacıyla bazı cihazlara ihtiyaç duyabiliyoruz. Son zamanlarda iyiden iyiye etkisini hissettiğimiz ve hayatımızın büyük bir kısmını olumsuz olarak etkileyen covid-19 virüsünden de korunmak için de profesyonel cihazların desteğine ihtiyacımız olabiliyor. Özellikle insanların toplu olarak yaşadığı veya zaman geçirdiği iş yeri, ofis, fabrika gibi ortamlarda bu cihazların etkisi son derece hayati önem taşıyabiliyor.

Bu tür zararlı patojenleri neredeyse %100 engellediği yapılan testlerle kanıtlanan bir ürün geliştirdik. Detaylı bilgi için linke göz atabilirsiniz. https://hepavent.com/

Eylül 13, 2022 , , , , ,
Yaklaşık info_016s2ugf

error: Content is protected !!