Blog

İş Yerlerinde Havalandırma

Havalandırma nasıl iyileştirilir?

Havalandırmanızı iyileştirmenin pratik yolları şunları içerir:

  • Kapıları, pencereleri ve havalandırmaları açarak doğal havalandırmayı arttırmak
  • Klima sistemleri de dahil olmak üzere hava sirkülasyonu sağlayan mekanik sistemlerin temiz hava girişleri ile tasarlanmasını ve havanın sağlıksız hale gelmemesi için açık tutulmasını sağlamak
  • Doğal ve mekanik havalandırmanın bir kombinasyonuna ihtiyacınız olabilir.

Doğal havalandırma nasıl iyileştirilir?
Pencereleri, havalandırmaları ve kapıları tamamen veya kısmen açarak doğal havalandırmayı iyileştirebilirsiniz. Ancak yangın kapılarını açmayın.

Herhangi bir pencereyi açabilmeli ve temiz hava girmesine izin veren havalandırma deliklerini veya havalandırma deliklerini açık tutabilmelisiniz. Herhangi bir pencere kapatılmışsa, yeniden açılmalıdır. Açılamazlarsa, o bölgedeki havalandırma daha az etkili olacaktır.

havalandırma odaları
Havalandırma zayıfsa, havalandırma odaları daha uzun vadeli değişiklikler beklerken geçici bir önlem olarak onu iyileştirebilir. Tüm kapı ve pencereleri mümkün olduğunca tam olarak açmak, bir odadaki havalandırmayı en üst düzeye çıkarır.

Odadaki insanlar için çok soğuksa, mola için çıktıklarında bunu yapabilirsiniz. Saatte 10 dakika bile odanın büyüklüğüne bağlı olarak temiz hava miktarını artırmaya yardımcı olabilir.

Mekanik havalandırma nasıl iyileştirilir?
Mekanik havalandırma, kanallar ve fanlar kullanarak dışarıdan bir binaya taze hava getirir. Doğru çalışması şartıyla sürekli olarak temiz hava sağlama avantajına sahiptir. Ancak, daha maliyetli olabilir, sistemi çalıştırmak için enerji gerektirir ve uygun şekilde bakımının yapılması gerekir.

Dış havanın temiz olduğunu varsaymak yerine, temiz dış havanın gerçekten sağlandığından emin olmak önemlidir. İçeri giren havanın yoğun trafik veya duman gibi partiküllerle yoğun şekilde kirlenmesini bekliyorsanız, filtrelenmelidir.

İş yerinizin mekanik havalandırma sistemlerinin günlük işlemlerini yöneten kişilerle şunları yapmak için konuşmalısınız:

  • nasıl çalıştıklarını anlamak
  • bir alana temiz hava sağladıklarından ve ne kadar
  • üreticilerin talimatlarına uygun olarak muhafaza edildiklerinden emin olun
  • Sisteminizin yeterli havalandırma sağlayıp sağlamadığını kontrol etmek için bir havalandırma mühendisine ihtiyacınız olabilir.

Devridaim havasının kullanılması
Devridaim yapılacak hava, partikülleri uzaklaştırmak için yeterince filtrelenmeli ve işyerine yeniden verilmeden önce buna taze hava eklenmelidir.

HSE’nin Onaylı Uygulama Kuralları ‘Klima sistemleri de dahil olmak üzere hava sirkülasyonu yapan mekanik havalandırma sistemlerinde, sirkülasyon havası kirleri gidermek için yeterince filtrelenmelidir. Havanın sağlıksız hale gelmesini önlemek için, arıtılmış havaya yeniden sirküle edilmeden önce biraz taze hava eklenmelidir. Bu nedenle sistemler, açık tutulması gereken temiz hava girişleriyle tasarlanmalıdır.’

Havalandırmanız hala zayıfsa
Havalandırmanız hala yetersizse, örneğin CO2 okumaları önerilen seviyelerin üzerindeyse veya oda havasız kalmaya devam ediyorsa, şunları göz önünde bulundurabilirsiniz:

çalışma alanlarının nasıl kullanıldığını değiştirmek, örneğin insanların buralarda geçirdiği süreyi veya onları aynı anda kullanan kişi sayısını kısıtlamak
mekanik bir havalandırma sisteminin kurulması (havalandırma mühendisinin tavsiyesi üzerine), halihazırda mekanik havalandırma yoksa veya mevcut sistem taze veya arıtılmış hava sağlamıyorsa

Eylül 13, 2022 , , , , ,
Yaklaşık info_016s2ugf

error: Content is protected !!