Blog

HVAC Ekipmanı Seçimi

Ülkenin çoğu yerinde iklim koşulları, bina sakinleri için kabul edilebilir termal konfor sağlamak için HVAC sistemlerinin eklenmesini gerektiren dış havanın ısıtılmasını ve soğutulmasını gerektirir. Binayı ısıtmak, soğutmak ve havalandırmak için ekipman seçimi, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok faktörü dengelemesi gereken karmaşık bir tasarım kararıdır:

 • ısıtma ve soğutma ihtiyaçları
 • enerji verimliliği
 • nem kontrolü
 • doğal havalandırma potansiyeli
 • kodlara ve standartlara bağlılık
 • dış hava miktarı ve kalitesi
 • iç hava kalitesi
 • maliyet

Mümkün olduğunda, ünite vantilatörleri veya bireysel ısı pompaları yerine birden fazla odaya hizmet veren merkezi HVAC klima santralleri (AHU’lar) kullanın. Pek çok farklı tipte klima santrali olmasına rağmen, binalardaki genel IAQ etkileri için klima santralleri iki gruba ayrılabilir: ünite vantilatörleri ve kanalların tek bir odaya hizmet veren bireysel ısı pompası üniteleri; ve kanal çalışması ile birden fazla odaya hizmet veren merkezi klima santralleri.

Ünite vantilatörleri ve ısı pompaları, azaltılmış zemin alanı gereksinimleri avantajına sahiptir ve odalar arasında hava sirkülasyonu yapmazlar. Bununla birlikte, zaman içinde birden fazla birimin uygun şekilde bakımını sağlamak daha zordur ve bunlar, duvar penetrasyonu, drenaj tavası ve tahliye sorunlarından kaynaklanan nem sorunları için ek fırsatlar sunar. Merkezi klima santralleri, bireysel odalara hizmet veren ünite vantilatörleri ve ısı pompalarına göre bir takım avantajlara sahiptir. Bunlar:

 1. Daha sessiz ve bu nedenle öğretmenler ve personel tarafından açılması veya bırakılması daha olasıdır;
 2. Birden fazla sarf malzemesi ve yolculardan uzak bir dönüş nedeniyle daha az hava akımı;
 3. Nemi ve yoğun nem drenajını kontrol etmede daha iyidir;
 4. Azaltılmış bileşen sayısı ve az sayıda erişim birimi nedeniyle bakımı daha kolaydır;
 5. Ünitelerin etrafında daha fazla alan ve sınıf etkinliklerine müdahale etmeden erişilebilir;
 6. Daha yüksek verimli hava filtreleri ve daha fazla yüzey alanı için alan;
 7. Daha ağır hizmet bileşenlerinden yapılmıştır;
 8. Dış hava kaynağı miktarının kasıtsız olarak azalması olasılığı daha düşüktür.

Tüm klima santralleri için aşağıdaki özellikler öenmlidir:
Çift eğimli drenaj tavası ve drenaj sifonu derinliği
Çift eğimli drenaj tavası – Çift eğimli bir tava, suyun tavada durmasını ve durmasını önler.
Korozyona uğramayan drenaj tavası – Paslanmaz çelik veya plastikten yapılmıştır. AHU içinde su sızmasına neden olacak korozyonu önler.
Kolay erişim kapıları – Tüm erişim kapıları menteşelidir ve açılması için alet gerektirmeyen hızlı serbest bırakma mandalları kullanır. Filtrelere, tahliye tavalarına ve soğutma serpantinlerine kolay erişim zorunludur.
Çift cidarlı dolap – İç duvar, yalıtımı nemden ve mekanik hasarlardan korur, ses sönümlemesini artırır ve temizlenmesi daha kolaydır.
Sıkıca kapatılmış kabin – AHU kabinine giren ve çıkan küçük ama sürekli hava sızıntıları IAQ ve enerjiyi etkileyebilir. Sızıntıları tetikleyen en büyük basınç farkları AHU’da meydana gelir.
Contalı çift cidarlı kapılar – Çift cidarlı kapılar daha iyi ısı ve ses yalıtımı sağlar ve daha düz kalır, kapı çerçevesi contalarına karşı daha iyi bir sızdırmazlık sağlar
Minimum 2 inç kalınlığında filtre yuvaları – Ekipman ve kanalların yanı sıra iç ortamın daha iyi korunması için filtre yuvaları 2 inç veya daha kalın filtreleri barındırabilmelidir.
Genişletilmiş yüzey alanlı filtre bankası – Filtre bakım sıklığını ve fan enerjisi maliyetini azaltmak için banka, derin V yaklaşımı veya torbalar gibi daha fazla filtre alanına izin verecek şekilde tasarlanmıştır.
Minimum sızıntı için tasarlanmış hava filtresi tertibatları (raflar ve muhafazalar) – Filtre bankasında, filtre rafı ve erişim kapısı gibi havanın hava filtrelerini kolayca geçebileceği tüm noktalarda contalar ve sızdırmazlık malzemeleri bulunmalıdır. Uygun contalı, üretici tarafından sağlanan filtre rafı ara parçalarını kullanın.
Hava filtresi monitörü – Filtre kümesindeki statik basınç düşüşünü gösteren bir diferansiyel basınç göstergesi. Bu özellik sahada opsiyonel olarak kolaylıkla kurulabilir.
Korozyona dayanıklı damperler ve bağlantılar – Pivot pimleri, damper aktüatörleri ve bağlantılar gibi tüm hareketli parçalar, sistemin tüm ömrü boyunca hava koşullarına ve neme bağlı korozyona dayanabilir

Eylül 14, 2022 , , , , ,
Yaklaşık info_016s2ugf

error: Content is protected !!