Etiket arşivleri: duman

Elektrostatik Filtre Nedir ve Nasıl Çalışır?

Ekoloji ünitelerinde en kritik komponentlerin başında Elektrostatik Filtre gelmektedir. Toz ve yağ parçacıklarının çoğu kısaca ESP olarak adlandırılan bu komponentler tarafından çökeltilmektedir. Aşağıdaki diyagram bir elektrostatik filtrenin nasıl çalıştığını göstermektedir.Hava iyonizerden geçerken, hava içerisindeki partiküller negatif yüklü plakalar ile iyonize edilir. İyonizerde negatif yüklenmiş partiküller, sonrasında kolektör plakaların arasından geçer. Kolektör plakaları sırasıyla negatif potansiyelli ve topraklanmış plakalardır. Negatif yüklenmiş partiküller; yine negatif yüklü plakalar tarafından ittirilir ve topraklanmış plakalara tutunur. Hava akımı içerisinden ayrıştırılmış olan partiküller zamanla plakalardan aşağı süzülür ve toplayıcı tavada biriktirilir.Elektrostatik filtrelere partikül yakalama kabiliyetini yüksek gerilim üniteleri kazandırır. 12 – 18 kV aralığında çalışan bu üniteler plakalar arasında planlanan gerilimin oluşturulmasını sağlarlar.

 

 

 

 

 

 

Fan tarafından çekilen kirli hava yıkanabilir metal ön filtreden geçer. Bu filtre kaba toz ve yağ partiküllerini tutar. Daha sonra partiküllerin iyon-ize edilmesi prensibine göre çalışan elektrostatik filtreye gelen havanın içerisindeki yağ, duman ve is yüksek gerilim şarjı ile negatif yüklenir.

Negatif yüklenen kirli hava ikinci kademede bulunan pozitif yüklü alandan geçerken havada bulunan yağ, duman ve is partikülleri toplayıcı plakalar tarafından güçlü bir şekilde çekilerek filtre yüzeyine yapıştırılır. Elektrostatik filtreye kirli olarak giren hava temizlenmiş şekilde dışarı çıkar. Kirlenen elektrostatik filtreleri temizleyerek yıllarca kullanabilirsiniz.

Elektrostatik filtreler dumanın filtre edilmesinde %99’a kadar verimlidirler.

Elektrostatik filtreler, gıda tesisleri ve endüstriyel tesislerde imalat aşamalarında oluşan gazları filtre etmek amacıyla kullanılırlar;

►Kebap ocakları,
►Döner ocakları,
►Mangallar,
►Izgaralar,
►Fırınlar,
►Mutfaklar,
►Yemek salonları,
►Sanayi presleri,
►Lazer kesim makineleri,
►Kaynak makineleri,
►Enjeksiyon makineleri,
►Dijital baskı merkezleri,
►Matbaalar,
►Tüm sanayi makineleri,
►Laboratuvarlar,
►Sigara Odaları gibi
►Dumanın istenmediği tüm makineler da ve alanlarda kullanılırlar.

Mayıs 1, 2021
error: Content is protected !!